Besin intolerans Testi Ne İçin Yapılır?

besin intolerans testi

Besin intoleransı, bazı gıdaların vücut tarafından sindirilememesi veya zor sindirilmesi durumudur. Sindirilememe sonucunda hazımsızlık, şişkinlik, egzama ve kilo artışı gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Besin intoleransı, gıda alerjisi ile karıştırılmamalıdır. Besin alerjisinde sadece alerjik reaksiyonlar oluşurken, besin intoleransında gıdalar vücut tarafından tolere edilememektedir. Besin intoleransı bazı durumlarda doğuştan bazı durumlarda da ilerleyen zamanlarda ortaya çıkabilmektedir. Bu rahatsızlık ya da diğer adıyla intolerans son derece yaygındır ve dünya nüfusunun büyük bir kısmını etkilemektedir. Bu nedenle de besin intolerans testi günümüzde büyük önem kazanmıştır.

Genelde Hangi Sorunları Yaşayanlar Besin İntolerans Testi Yaptırıyor?

– Mide ağrısı

– Kramplar

– Şişkinlik

– Gaz

– Baş ağrısı

– Egzama gibi deri döküntüleri

– Yorgunluk

– Durgunluk ve Keyifsizlik Hali

Bunlar sadece ilk aşamada öne çıkan nedenlerin bazılarıdır. Bunlar haricinde her geçen gün bu sebeplere yenileri eklenmektedir. Gıda intoleransının en önemli belirtilerinden birisi de yaygın kilo artışıdır. Bu tip belirtiler gösterildiği zaman doktora gitmek ve Besin İntolerans Testi yaptırmak yararlı olabilmektedir.

Besin İntolerans Testi için Detaylı Bilgi İsteyin

Besin İntolerans Testi Nedir?

Besin intolerans testi, kişilerden az miktarda kan alınarak yapılmaktadır. Bu kan genellikle parmak ucundan alınabilmektedir. Hemen hemen 30 saniyelik bir işlemdir. Alınan kan daha sonra laboratuvar ortamında test edilir ve gıdalara karşı oluşan antikorlara bakılır. Daha sonra buna intolerans oluşturan gıdalara karşı düzenlenmiş bir diyet programı izlenebilmektedir.

Kişiye özgün bir biçimde hazırlanan tabloya göre hangi besinlerin tüketilip tüketilmeyeceği hastaya anlatılır. Bu aşamada test sonuçlarıyla birlikte uzman bir diyetisyenden destek alınabilmektedir. Bu besinler ya diyetten tamamen çıkarılır ya da dönüşümlü olarak az miktarlarda tüketilir. Tüm belirtiler geçtikten sonra bu gıdalar tekrar tüketilmeye başlanabilir.

Besin İntoleransı Testi Nasıl Yapılır?

Test hijyenik koşullarda ve güvenilir bir kurumda yaptırılmalıdır. Sonolab Tıbbi Laboratuvarı 20 yılı aşkın geçmişiyle bir Sonomed kuruluşu olarak besin intolerans testi uygulamaları gerçekleştirmektedir. Bilimsel geçerliliği olmayan (kan örneği ile yapılmamaış) veya yanlış duyarlılıklarla hesaplanan testler size tamamen yanlış bir beslenme programı oluşturulmasına yol açabilir. Bu nedenle testteki güven çok önemlidir. Daha sonra çıkan sonuçlara göre de nasıl bir beslenme düzeni izleneceği araştırılır. Hazırlanan tablo ile hangi besinlere hangi reaksiyonlar gösterildiği hastaya anlatılır.

Çoğu zaman çevresindeki 10 kişiden 9’una intolerans göstermeyen bir besin 1 kişide gösterebilmektedir. Bu durum da sağlıkta başka sorunlara yol açabilir. Besin intolerans testi düzgün bir şekilde uygulandığında tüm bunların farkına vararak erken önlem almayı sağlamaktadır.

randevu_al

simdi_ara