Gıda intoleransı Nedir? Nerede Yaptırılabilir?

gıda intoleransı

Gıda intoleransı IgE ile ilişkili olmayan besin duyarlılığı ya da alerjik olmayan besin duyarlılığı olarak da bilinmektedir. Bu durum bazı gıda maddelerini sindirmedeki sorunları ve güçlüğü ifade eder. Gıda intoleransından bahsetmeden önce bu durumun gıda alerjisinden farklı olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Gıda alerjileri bağışıklık sistemini tetiklerken gıda intoleransı bunu yapmayabilir.

Gıda intoleransı, bazı gıdaları sindirmede onlara karşı rahatsız edici bir fiziksel tepki vermektir. Şişkinlik ve mide ağrısı gibi semptomlara neden olur ve genellikle yiyecek tükettikten birkaç saat sonra ortaya çıkar. Günümüzde bu rahatsızlığı çeken insan sayısı ciddi anlamda artış göstermektedir. Fakat genellikle insanlar bu rahatsızlığı çektiklerinin farkında değillerdir. Çünkü semptomlar göz ardı edilmektedir. Bunun yanı sıra çoğu insan gıda intolerans testi konusunda nereye başvuracağını bilememektedir.

Gıda intoleransı Yaşayanlar Hangi Belirtilerden Şikayetçi Oluyor?

Bu belirtilerin başında karın ağrısı, şişkinlik, ishal, cilt kızarıklıkları, kaşıntı, kilo verememe, sürekli yorgunluk ve olumsuz ruh hali gibi sıralanabilmektedir. Fakat tüm bu belirtilerin haricinde de irili ufaklı çok fazla çeşitte belirti ortaya çıkabilmektedir. Gıda intoleransı olup olmadığınızı kesin olarak bilmek zor olabilir, çünkü bunlar çok genel belirtilerdir, bu nedenle de test yapılması önemlidir.

Sonolab Tıbbi Laboratuvarı gıda intolerans testini uygulamaktadır. Bir Sonomed kuruluşu olan Sonolab ayrıca hastalara evde ve iş yerinde kan alma hizmeti sunarak zaman kaybetmeden testlerini yaptırmalarını sağlamaktadır. Bu hizmet testlerini yaptırmak isteyen çoğu kişi tarafından tercih edilmektedir.

Besin İntolerans Testi için Detaylı Bilgi İsteyin

Gıda İntoleransı Nasıl Anlaşılabilir?

Belirtilerin ve semptomların ortaya çıkması nedeniyle birinin gıda intoleransı veya alerjisi olup olmadığını belirlemek kolay değildir. Belirtilerdeki bazı kalıplar, bir doktorun ikisini birbirinden ayırmasına yardımcı olabilir. Vakaların büyük çoğunluğunda, gıda intoleransı semptomları, gıda alerjilerine göre daha uzun sürmektedir. Hastalara, bir yemek listesi veya günlüğü tutmaları ve hangi gıdaların yenildiği, belirtilerin neye benzediğini ve ne zaman ortaya çıktıklarını yazmaları önerilir. Gıda intolerans testi için kan örneği alınmaktadır. Kan örneği alınmadan yapılan testler tıbbi anlamda değerlendirmeye alınamamaktadır. Alınan kan örneği uygun koşullar altında ve gıda intoleransı standartlarına göre test edilmelidir.

Testten gelecek sonuçlara göre bir diyetisyene başvurabilirsiniz. Eğer test sonuçlarını değerlendirerek hangi gıdaların belirtilere neden olduğu konusunda iyi bir fikriniz varsa, bunları birer birer diyetinizden çıkarıp etkilerini gözlemeyi deneyebilirsiniz. Fakat yine de bir uzmandan yardım almanız tavsiye edilmektedir. Semptomların geri gelip gelmediğini görmek için diyetten çıkardığınız gıdaları tekrar tüketmeyi ve buna bağlı kontroller yapmayı deneyebilirsiniz. Bu süre zarfında bir diyetisyenden yardım almak da sizin için iyi olacaktır.

randevu_al

simdi_ara